fbpx
ANISA “RÄNDTUVI”

ANISA “RÄNDTUVI”

10. veebruaril kell 17.30 avatakse Staapli 3 galeriis kunstnik ANISA isikunäitus “Rändtuvi”. 

Aleksandra Ianchenko, kunstnikunimega ANISA, on Siberist pärit multidistsiplinaarne kunstnik.  ANISA eksponeerib oma näitust “Rändtuvi” esimest korda Tallinnas ja esmaskordselt oma kunstnikunimega. 
Näituse pealkiri viitab nii kunstniku enda kunstipraktikale kui ka näituse maalidele, mis kujutavad peaasjalikult looduse ja tehnoloogia kokkupuutehetki.

“Rändtuvi” kutsub vaatajat trammisõidule linnast välja. Vaba hingega tramm kulgeb mööda Läänemerd, Baikali järve äärtpidi ja läbi kaasikute. Ühel hetkel võib märgata üksiku kollase trammi kohal lendamas punase rinnaga linde. Need linnud on rändtuvid, kes on oma nime saanud selle järgi, et läbisid suurte parvedena pikki vahemaid. Eelmise sajandi lõpuks olid rändtuvid kahjuks väljasurnud.

Kollane tramm sarnaneb nendele vanadele trammidele, mis vahetati välja mootortranspordi vastu. Mitmed linnad leidsid, et trammid on jätkusuutlik linnatranspordivahend, mistõttu ehitati või taastati eelmise sajandi lõpus trammiteede võrgustikke. Kuid mitmed linnad endiselt arutavad ja ootavad trammide tagasitulekut, samamoodi nagu teadlased arutavad väljasurnud lindude võimaliku ellutoomise üle. Kaks täiesti erisugust – vabalt lendavad linnud ja rööbastega piiratud trammid. Sõites selles vaba hingega trammis võib linde ja rööpaid aknast vaadelda ja mõtiskleda inimeste otsuste ja tegevuste fataalsusest ning nii tehnoloogia kui ka looduse haprusest. Trammiteed nõeluvad kokku linnamaastiku ja looduse, inimese ja mitteinimese.

Aleksandra õppis monumentaal-ja dekoratiivkunsti Irkutski Tehnikaülikoolis, kus ta pidas ka mittetulunduslikku galeriid. Ta on õppinud Moskvas ja Berliinis kaasaegset kunsti ja kaasaegse kunsti korraldust.

Hetkel õpib Aleksandra nii Tallinna Ülikooli kui ka Turu Abo Akademi University doktoriiõppes. Oma loomingulisel praktikal baseeruvas uurimistöös uurib ta erinevaid atmosfääre, mida võib kohata trammis või trammiteedel. Doktoritöö kuulub projekti “Ühistransport kui avalik ruum Euroopa linnades” (“Public Transport as Public Space in European Cities (PUTSPACE)”. Aleksandra on osalenud mitmetel näitustel Venemaal ja Saksamaal.

Näituse avamine: 10.02.2022 kell 17.30-20.00
Näituse periood 10.02.-13.03.2022
Galerii on avatud E-P 10.00-18.00

FACEBOOK
 www.sasha-art.com


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.